Miliarda je fuč. Ale kto má hypotéku, bydlisko si aj tak cez web nezmení.

Miliarda je fuč. Ale kto má hypotéku, bydlisko si aj tak cez web nezmení

Človek s hypotékou musí pri zmene bydliska chodiť po úradoch, pretože ministerstvo vnútra dostáva nekvalitné dáta z katastra nehnuteľností.

Zmeniť trvalého bydlisko cez internet je zatiaľ nemožné pre ľudí, ktorí si kupovali bývanie cez hypotéku. (Zdroj - Archív SME/Vladimír Šimíček)

BRATISLAVA. Televízna reklama na štátny web Slovensko.sk sľubuje, že sa tam dá "v pohodlí domova, bez čakania v rade, jednoducho požiadať o zmenu trvalého pobytu, keď sa rozhodnete presťahovať".

V skutočnosti túto vymoženosť môžu využiť iba tí, čo sa presťahovali do zdedenej alebo darovanej nehnuteľnosti, prípadne za nové bývanie zaplatili na drevo. Jednoduchá zmena trvalého pobytu cez portál Slovensko.sk zatiaľ nie je určené ľuďom, ktorí si kupovali nehnuteľnosť na úver.

Štedro zaplatené slovenské štátne informačné systémy totiž ešte stále nedokážu správne vyhodnotiť, že na liste vlastníctva bytu či domu je záložné právo v prospech banky. Zmeniť by sa to mohlo najneskôr v roku 2017.

Občania s hypotékou sa dovtedy nevyhnú chodeniu po úradoch, hoci majú od štátu elektronický občiansky preukaz so zaručeným elektronickým podpisom.

V roku 2014 pritom podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat bývala na dlh viac ako desatina Slovákov. Ich počet sa od začiatku meraní v roku 2005 každoročne zvyšuje.

Je to jednoduché – keď to funguje

O automatizovaný prepis trvalého pobytu sa v pozadí webu Slovensko.sk za 54 miliónov eur stará takzvaná Centrálna ohlasovňa, čo je informačný systém ministerstva vnútra za asi 15 miliónov eur.

Na prepis bydliska treba mať elektronický občiansky preukaz spolu s aktívnym zaručeným elektronickým podpisom. Občianske s čipom sa vydávajú od decembra 2013. Odvtedy ich má asi milión ľudí, no len 50-tisíc z nich si aktivovalo aj digitálny podpis.

Systém na vydávanie a manažment čipových preukazov stál ministerstvo vnútra asi 47 miliónov eur.

Zmena trvalého pobytu pre občana, čo kupoval nehnuteľnosť z vlastných úspor, je potom jednoduchá. Stačí sa prihlásiť na Slovensko.sk, nájsť záložku o zmene trvalého pobytu a zobrazí sa web Centrálnej ohlasovne so žiadosťou o zmenu trvalého pobytu. Potom treba zadať adresu a systém už overí, či je nehnuteľnosť vaša a bez iných tiarch, ktoré by boli pre prihlásenie problém.

O úspešnej zmene trvalého pobytu príde oznam do elektronickej schránky občana na Slovensko.sk. V prípade, že nové bývanie platil cez úver, príde správa o zamietnutí žiadosti a musí si ísť prepis bydliska vybaviť osobne.

Príčina? Nekvalitné dáta z katastra

Ministerstvo vnútra vysvetľuje, že občania s hypotékou na webe nepochodia, pretože systém dostáva nekvalitné dáta z katastra nehnuteľností.

"Kataster neposkytuje dáta v elektronickej podobe, právne záväzné a v požadovanej štruktúre tak, aby ich systém Centrálnej ohlasovane dokázal automatizovane a bezchybne spracovať," píše sa v stanovisku pre SME.

Ministerstvo preto radšej vyplo možnosť automatizovaného prepisu trvalého bydliska občanom, ktorí majú na liste vlastníctva akúkoľvek ťarchu. Ťarchou je pritom nielen záložné právo, ale napríklad aj právo doživotného užívania či právo prechodu cez nehnuteľnosť.

Úradníci ministerstva vnútra sa tak snažia predchádzať podvodom, keďže nedokážu ručiť za údaje z katastra. "V prípade obmedzení nakladania s nehnuteľnosťou bude bezpečnejšie, keď občan príde fyzicky na ohlasovňu a preukáže, že môže byť prihlásený na požadovaný trvalý pobyt," tvrdí ministerstvo vnútra.

Zmeniť by sa to malo najneskôr v marci 2017, keď Úrad geodézie, kartografie a katastra dokončí projekt za 33,7 milióna eur – elektronické služby katastra, čo má zahŕňať aj vyčistenie jeho dát tak, aby si s nimi dokázala poradiť aj Centrálna ohlasovňa ministerstva vnútra, ale aj iné systémy e-Governmentu.

Teoreticky môže byť služba dostupné pre ľudí s bývaním na dlh aj skôr. Ministerstvo vnútra totiž v spolupráci s katastrom analyzuje najbežnejšie poznámky na listoch vlastníctva, aby sa napríklad pri bežnom záložnom práve v prospech banky mohol zapnúť automatizovaný prepis bydliska už pri terajšej kvalite dát z katastra.

Nástraha aj pre ostatných

Problém s prepisom bydliska cez internet môžu mať aj ľudia, ktorí nesplácajú hypotéku, pretože po úspešnej zmene trvalého bydliska sa automaticky zneplatní elektronicky občiansky preukaz, ktorí má občan pri sebe.

Žiadosť o zmenu trvalého pobytu sa nedá spojiť so žiadosťou o nový identifikačný doklad. Oň sa síce dá požiadať cez internet, no na to treba mať elektronický občiansky preukaz. Je otázne, či bude fungovať ten, ktorý ministerstvo zneplatní po zmene adresy.

Ak áno, zvyšok je už jednoduchý – vyplní sa žiadosť, na políciu sa netreba ísť fotiť, pri výrobe dokladu sa použije stará fotka. Zákon to dovoľuje, keď nie je staršia ako päť rokov. V žiadosti o nový doklad sa dá zvoliť, kde si doklad vyzdvihnete a tam potom odvádzate aj starý doklad.

Dlhšie čakanie na register trestov

Prepis trvalého bydliska nie je jedinou elektronickou službou, ktorá naráža na kvalitu dát. Ďalšou je podľa zistení denníka SME výpis alebo odpis z registra trestov, ktorý sa dá vybaviť napríklad na pošte.

V niektorých prípadoch zákazník nedostane na pošte výpis na počkanie, ale musí čakať aj dve hodiny alebo do ďalšieho pracovného dňa.

Systém totiž načítava dáta zo systému Generálnej prokuratúry, no tam ešte nie sú údaje o všetkých občanoch zdigitalizované. "Elektronizácia údajov v registri trestov sa naďalej realizuje, v súčasnosti je prevedených asi 70 percent údajov," povedala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Keď na poštu príde občan, ktorého údaje ešte prokuratúra nemá v digitálnej podobe, pošta síce pošle prokuratúre žiadosť elektronicky, ale tam už ju musia pracovníci spracovať ručne.

"V takom prípade sa žiadosť vybavuje v inom termíne, napríklad do dvoch hodín," povedala Predajňová.

Pripomenula, že ‚na počkanie‘ sa môže predĺžiť aj v prípade, keď človek na pošte zle vyplní do žiadosti svoje meno či iné údaje. Podľa štatistík Slovenskej pošty je takýchto chybných žiadostí minimum, ide zhruba len o jeden z dvadsiatich prípadov.