Toto sú dôvody, prečo Madej nemá pravdu a splátkové predaje končia
Toto sú dôvody, prečo Madej nemá pravdu a splátkové predaje končia
V zákone sa ocitla veta, ktorá sťažuje výmenu hypoték a zakazuje predaj na splátky, tvrdia právnici
Televízor si z obchodu tak ľahko neodnesiete. Budú vás čakať papierovačky a nové pravidlá. (Zdroj - SITA/AP)
BRATISLAVA. Banky, splátkové aj lízingové spoločnosti povolali svojich právnikov, aby sa dokázali brániť proti schválenej novele zákona. Sú presvedčené, že sa im sťaží podnikanie.
Právnik a poslanec Smeru Róbert Madej nenápadne a bez diskusie pretlačil do zákona o spotrebiteľských úveroch vetu, ktorá môže znemožniť predaj na splátky, lízing či výmenu úverov.
A hoci Madej tvrdí, že sú to falošné predpovede, podľa viacerých právnikov dostal finančné inštitúcie do poriadnych problémov.
Celý zákon naruby
Madej presadil, že ak si niekto berie spotrebiteľský úver, požičané peniaze musí dostať buď na svoj účet alebo cez poštovú poukážku.
Lenže pri refinancovaní peniaze idú banke a pri splátkovom predaji obchodu. K samotnému človeku sa vôbec nedostanú. Výmena úverov či splátkový predaj by sa tak sťažil.
Madej popiera, že by sa schválená zmena týkala aj splátkového predaja. Tvrdí, že ten je upravený samostatne v inej časti tohto zákona. Zastala sa ho aj Národná banka Slovenska a ministerstvo financií.
Takýto výklad je v rozpore s tým, čo si myslia právnici. "Podľa nás je ustanovenie súčasťou definície spotrebiteľského úveru a preto sa podľa nášho názoru vzťahuje na celý zákon a aj na splátkový predaj," hovorí Igor Augustinič, advokát bpv Braun Partners.
"Na základe tohto textu môže byť sporné poskytovanie spotrebiteľských úverov vo forme splátkového predaja, rovnako tak refinancovanie úverov," dopĺňa.
Podobný názor majú aj oslovení právnici z bankového prostredia. Hovoria, že Madejova veta platí na celý zákon, nie iba na niektoré časti.
Podľa nich by stačilo doplniť, že sa peniaze síce musia posielať na účet človeka, no neplatí to pre splátkové predaje, lízingy a výmenu úverov.
Hľadajú riešenie
Dotknuté firmy žiadajú, aby sa zákon spresnil a nebol právne napadnuteľný. "Podľa právneho výkladu, ktorý panuje naprieč úverovým trhom, by tento návrh znemožnil splátkový predaj," uvádza Zuzana Bienvenu, hovorkyňa Home Credit.
Opraviť zákon by bolo najlepším riešením aj podľa Slovenskej bankovej asociácie. Schválený text sa totiž podľa analytika Marcela Lazniu dá vykladať rôzne.
Meniť zákon sa však Madej nechystá. "Je výborným nástrojom proti úžerníckym praktikám, ktoré dnes ubližujú ľuďom. Novela nemá za cieľ ovplyvniť splátkové predaje a iné produkty," hovorí.
Ustúpiť sa nechystá ani ministerstvo financií a zrejme ani Národná banka. Tá však pripustila, že podporuje skôr takú prípravu zákonov, kde je priestor aj na širšiu diskusiu a riadne medzirezortné pripomienkové konania.
V tomto prípade však zmena prišla až v druhom čítaní v parlamente, kedy Madej predložil svoj pozmeňujúci návrh a poslanci Smeru ho podporili.
Teraz sa čaká na podpis prezidenta, no podľa jeho hovorcu Romana Krpelana je aktuálne v Bulharsku. Zákon si bude študovať až po príchode.
Ak zákon prezident podpíše, prípadne, ak by ho nepodpísal, ale Smer by prelomil jeho veto, posledné slovo by mali súdy. Ani Národná banka ani ministerstvo financií nemôžu záväzne vykladať zákony.
Zmenia taktiku?
Kým by súdy rozhodli, kto má pravdu, museli by sa finančné inštitúcie aj obchody prispôsobiť novej situácii. Odborníci už načrtli, ako by to mohlo vyzerať.
Napríklad pri refinancovaní úveru by si človek musel založiť úver v banke, kde by mu peniaze boli poslané, hovorí analytik Finančného kompasu Maroš Ovčarik.
"Peniaze by boli prevedené na účet a účelovo vinkulované tak, aby boli použité na vyplatenie starších úverov," hovorí Ovčarik a s týmto postupom sa stotožňuje aj predkladateľ pozmeňováku Madej.
Celý proces by sa však predĺžil, skomplikoval a kopili by sa pri ňom poplatky.
Splátkové spoločnosti by to podľa Ovčarika mohli urobiť tak, že by tovar sami kúpili a potom ho človeku predávali. Peniaze na účte by opäť museli byť zadržané, aby mala spoločnosť istotu, že sa tovaru zbaví.
Dalo by sa použiť aj inkaso, aby peniaze pravidelne z účtu odchádzali a splátková spoločnosť by sa nemusela báť, že ich človek využije inde.
O konkrétnom postupe banky a splátkové spoločnosti stále rozhodujú a v rámci svojich asociácií pripravujú jednotný postup.