Čoraz viac ľudí si berie hypotéky. Byty už dražejú

Čoraz viac ľudí si berie hypotéky. Byty už dražejú

Úrokové sadzby sú na historických minimách, objem úverov rástol. Vidieť to aj na záujme o kúpu bytov. Tie už začali dražieť.

BRATISLAVA. Za posledných 12 mesiacov si zobrali ľudia zo Slovenska nové úvery na bývanie v hodnote 6,2 miliardy eur. Rok predtým – od novembra do októbra to bolo 5,5 miliardy eur. Prejavuje sa to aj v počte predaných bytov. "Objem obchodov na realitnom trhu neustále stúpa," vraví prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ján Palenčár. Tvrdí, že dopyt po kúpe bytov či domov v Bratislave a v niektorých krajských mestách je veľký. NARKS dokonca predpokladá, že za tento rok bude v Bratislave predaných historicky najviac bytov, približne 4500. To však má za následok aj nárast cien bytov. Trojizbový byt v pôvodnom stave vo vychytenejšej bratislavskej mestskej časti Ružinov stál začiatkom roka 112-tisíc eur, dnes je o 17-tisíc eur drahší.

Málo investujeme

Ľudia viac nehnuteľností nakupujú na účely bývania, než na investície – investovať do nehnuteľnosti chce približne len 25 percent ľudí. Za tento stav môže podľa Palenčára veľký záujem o vlastné bývanie, ale i historicky najvýhodnejšie podmienky na hypotéky. Zásadne to nezmenilo ani obmedzenie stopercentných hypoték. Zmierniť súčasnú nenásytnosť po úveroch na nové bývanie však môže novela zákona o úveroch. Banky budú totiž musieť sprísniť svoje kritériá hodnotenia klientov. "A to napríklad aj z pohľadu možného nárastu úrokových sadzieb v budúcnosti, čo môže ovplyvniť schopnosť splácať zvýšenú mesačnú splátku a banka môže poskytnúť nižší úver," vysvetľuje Ovčarik.

Požičiavame si viac

Slováci si požičiavajú viac, a to nielen na bývanie. Celkový stav úverov domácností do konca roka 2014 bol vo výške približne 22 miliárd eur, tento rok je to k októbru zhruba 24,3 miliardy eur. Suma úverov v bankách tak stúpla o vyše dve miliardy, čo je medziročný nárast o viac ako 10 percent. "Tempo nárastu sa však spomaľuje," vraví analytik portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik. A to najmä pre opatrenia Národnej banky Slovenska, ktoré boli zamerané aj na spomalenie zadlžovania domácností. Zákon o úveroch upravujú aj v Česku. Od marca budúceho roku by mohli mať tí, ktorí sa ocitnú v zložitej životnej situácii, ako je rozvod či vážna choroba, možnosť splatiť hypotéku predčasne a bez sankcií. Aj slovenský zákon sa zmierni. Kým doteraz si banky účtovali za prenos hypotéky až päť percent z nesplatenej sumy, po novom to bude iba jedno percento.