Nevýhodnej hypotéky sa môžete ľahko zbaviť

Nevýhodnej hypotéky sa môžete ľahko zbaviť

Hypotéku s vysokým úrokom môžete vymeniť za novú a lepšiu. Umožňuje to väčšina bánk na Slovensku

Pri výmene pôžičiek môžete ušetriť desiatky až stovky eur mesačne. Na druhej strane môžete aj prerobiť.

Splácate hypotéku so štvorpercentným úrokom a hnevá vás, že susedia dostali takú istú iba za dve percentá? Riešenie je jednoduché. Takzvané refinancovanie, čiže výmenu starého úveru za nový a lepší, dnes ponúka väčšina bánk. V praxi to znamená, že si vyberiete novú banku, tá splatí vašu starú hypotéku alebo spotrebný úver, nastaví vám nový úrok a pôžičku splácate jej. A keďže nový úrok je nižší, znížia sa aj mesačné splátky a vy môžete ušetriť stovky až tisícky eur. Ak si však úver vymeníte v nesprávnom čase, môžete dokonca prerobiť.

Počítajte dvakrát

Ak uvažujete o výmene hypotéky, najprv zájdite do svojej banky. Požiadajte ju, aby vám vyčíslila pokutu za predčasné splatenie a tiež zostatok úveru. Môžu nastať dve veci: pokuta bude nula, ak máte výročie fixácie. Je to ideálny prípad, lebo výmena hypotéky sa vám pravdepodobne oplatí. Úrokové sadzby sú dnes veľmi nízke a v porovnaní s vlaňajškom klesli o viac ako polovicu. Druhá možnosť je, že ste v období fixácie a banka vám vypočíta pokutu vo výške päť percent z istiny. Tá môže dosiahnuť niekoľko tisíc eur. V takom prípade treba počítať: oplatí sa mi prejsť do inej banky, kde mi dajú lepší úrok, aj keď zaplatím pokutu svojej pôvodnej banke? Jednoznačnú odpoveď nečakajte. "Je to na zvážení klienta. Refinancovanie počas fixácie neodporúčame," vraví hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková. Niekoľko príkladov, kedy sa nová hypotéka oplatí a kedy nie, nájdete nižšie.

Dajte na úrok aj výhody

Ak ste zvážili výhody aj riziká a chcete pôžičku vymeniť, porovnajte si ponuky bánk. V Slovenskej sporiteľni, VÚB aj Tatra banke sa úroky hypoték začínajú na dvoch percentách ročne. V UniCredit Bank na 1,79 percenta ročne. Okrem úroku si všimnite RPMN, teda celkové náklady spojené s úverom. Čím vyššie RPMN, tým drahší úver. Do novej banky choďte už s pripravenými papiermi. Potrebujete občiansky preukaz, úverovú zmluvu, ako aj doklad o výške zostatku splácaného úveru, ktorý vydáva pôvodná banka. Niekde od vás budú pýtať znalecký posudok k zakladanej nehnuteľnosti. "Následne sa banka rozhodne, či a za akých podmienok vám hypotéku schváli. Dôvodom neschválenia môže byť napríklad omeškanie súčasných splátok alebo nedostatočný príjem," upozorňuje hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.

Spojte viac úverov

Podobne to funguje pri spotrebných úveroch. Treba si zistiť výšku pokuty, až potom vybrať banku. Spotrebné úvery vo VÚB aj Tatra banke sa začínajú na úroku 9,9, v ČSOB na 5,5 percenta ročne. Pre ľudí, ktorí majú viac úverov, je tu ďalšia možnosť. Všetky svoje podlžnosti môžu spojiť do jedného nového úveru a platiť iba jednu splátku. Znamená to, že nemusia vymeniť iba hypotéku, ale aj spotrebný úver či kreditku. Na podrobnosti sa treba opýtať v bankách, majú odlišné pravidlá. Jana Trebulová

Banka nemusí schváliť refinancovanie, ak klient meškal so splácaním. Alena Walterová, hovorkyňa VÚB

2 % je priemerný ročný úrok, za ktorý dnes banky refinancujú hypotéky a úvery na bývanie.