Úvery pre domácnosti vlani rekordne rástli
Úvery pre domácnosti vlani rekordne rástli
[Téma: - Hypotéka; sme.sk; 07/04/2016; Slovensko; TASR]
Ubudlo však poskytovanie stopercentných úverov, informovala Národná banka Slovenska.
Ilustračné foto. (Zdroj - SME - Ján Krošlák)
BRATISLAVA. Počas celého uplynulého roka sa kontinuálne zrýchľoval rast úverovania na Slovensku. Objem poskytnutých úverov domácnostiam bol vlani v decembri najvyšší v histórii Slovenska a medziročný rast retailových úverov najvyšší v rámci eurozóny a prakticky aj v celej Európskej únii.
Ubudlo však poskytovanie 100-% úverov. Banky dodržiavali odporúčania Národnej banky Slovenska (NBS). Vyplýva to z Analýzy slovenského finančného sektora za minulý rok, ktorú zostavila NBS.
"Úvery na bývanie tradične predstavovali hlavný faktor rastu retailových portfólií," priblížila slovenská centrálna banka. Ku koncu vlaňajška medziročne vzrástli o 13,5 %, hoci počas roka sa pohybovali mierne vyššie okolo 13,7 %. Tento nárast predstavoval objem 2,4 miliardy eur, čo bolo až o 60 % viac než pri rovnakom percentuálnom medziročnom raste na konci roka 2011.
Sadzby sa ustálili
Úrokové sadzby pri všetkých typoch úveroch na bývanie sa ustálili, ich priemer ku koncu roka sa pohyboval okolo 2,6 % na nových úveroch.
Pokračoval pritom aj trend refinancovania, pričom tieto pôžičky tvorili 28 % nových úverov. Hypotekárne úvery rástli medziročným tempom na úrovni 10 % pri priemernej úrokovej sadzbe 2,9 % pred započítaním bonifikácie pre mladých.
Úverovanie počas roka bolo ovplyvnené aj odporúčaniami NBS, najmä čo sa týka odporúčania týkajúceho sa pomeru výšky hypotéky k hodnote založenej nehnuteľnosti, takzvané LTV. "Ubúdali úvery s LTV nad 90 %," zhodnotila NBS s tým, že banky dokonca poskytovali menej takýchto úverov než odporúčala.
"Úvery s LTV 100 % boli nahradené úvermi na odporúčanej hranici 90 %. Podiel úverov s LTV nad 80 % dosahoval 44 % produkcie," dodala NBS.
Na rozdiel od predchádzajúcich rokov si štyri veľké banky pritom upevnili pozíciu na trhu s podielom 76 % na nových úveroch na bývanie a s podielom 71 % na ich stave na konci roka 2015. "Táto zmena nastala napriek tomu, že veľké banky poskytovali úvery za najvyššie priemerné úrokové sadzby," uviedla národná banka.
Stredne veľké domáce banky mali 10-% trhový podiel na stave úverov, stavebné sporiteľne pokračovali v dlhodobom poklese pod 12 %. Pobočky zahraničných bánk mali 7-% podiel na stave úverov na bývanie.
Extrémy ustúpili
Stredne veľké banky a najmä menšie banky zaznamenali výrazné nárazové medziročné rasty portfólií najmä v roku 2013 a 2014. Vlani tieto extrémy podľa NBS ustúpili, naďalej si však niektoré banky udržali 30- až 40-% nárasty portfólií.
"Tieto banky prirodzene poskytovali najnižšie priemerné úrokové sadzby na nových úveroch," konštatuje národná banka.
Väčšina bánk pritom mala vývoj priemerných sadzieb v súlade s vývojom ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN), rozdiel medzi nimi bol priemerne 0,3 p.b.
"Vybrané inštitúcie však ponúkajú výrazne podpriemerné sadzby s relatívne vysokým RPMN. Naznačuje to marketingovú stratégiu nízkych sadzieb, ktorú však banka kompenzuje rozličnými poplatkami súvisiacimi s úverom," doplnila NBS