Začne sa exodus za cenami. Možno aj vám sa oplatí utiecť od svojej banky
BRATISLAVA - Ľudia, ktorým hypotéka v ich banke nevyhovovala, majú teraz dôvod utiecť k inej. Bude to oveľa lacnejšie. Predčasné splatenie hypotéky bude od 21. marca lacnejšie. Podľa zákona, ktorý na jar vstúpi do platnosti, bude poplatok predstavovať len jedno percento. Banky čaká vlna refinancovania, klienti s hypotékami môžu začať hromadný exodus.
Predčasné splatenie hypotéky bude lacnejšie. Ilustračné foto. Zdroj -Shutterstock.com
Predčasné splatenie sa teda netýka len prípadu, že z výhry v lotérii možno naraz splatiť celú hypotéku, ale aj refinancovať.
Preniesť dlh k banke s nižšou úrokovou sadzbou sa totiž môže oplatiť. Netreba ani čakať na koniec doby fixácie (keď je refinancovanie bez poplatku).
Kto chcel doteraz predčasne splatiť hypotéku, musel zaplatiť poplatok vo výške aj piatich percent.
Dá sá ušetriť
Príkladom môže byť človek, ktorý má napríklad zostatok hypotéky 45-tisíc a do konca splatnosti mu chýba 15 rokov. Do konca fixácie úrokovej sadzby má ešte dva roky. Pôvodnú sadzbu má 3 percentá ročne, nová banka ho lanári na 2 percentá ročne.
"Potom sa mu refinancovanie aj počas fixácie úrokovej sadzby oplatí. Jeho úspora na celkovom preplatení na úvere je 574 eur. Ide o úsporu na úrokoch, pričom je v tom započítaný aj poplatok za predčasné splatenie vo výške 1 percenta, náklady na kataster vo výške 74 eur a náklad na znalecký posudok vo výške 150 eur," vyratúva finančný analytik portálu FinančnýKompas.sk Maroš Ovčarik.
Čo to znamená v praxi mesačného splácania?
Pôvodná mesačná splátka: 310,76 eur.
Nová mesačná splátka by bola: 292,47 eur.
Ako dodáva Ovčarik, pri refinancovaní treba zohľadniť nielen úsporu na úrokovej sadzbe, ale aj náklady na samotné refinancovanie.
"Výhodnosť refinancovania s poplatkom 1 percenta je dobré posudzovať a prepočítať do najbližšej fixácie. Pretože počas fixácie je už možné refinancovať bez poplatku za predčasné splácanie," dodal.
Oplatí sa vyjednávať
Banky sa na exodus pripravujú. Môže sa totiž stať, že mnohé o svojich klientov prídu a zlákajú ich finančné domy s lepšími ponukami. Analytik predpokladá, že spravia všetko preto, aby si udržali zákazníkov. Nebojte sa preto s bankou vyjednávať.
"Aj pri refinancovaní platí, že keď mi konkurenčná banka ponúkne výhodnú úrokovú sadzbu, určite sa oplatí ešte vyjednávať s vlastnou bankou a ak tá sadzbu nezníži na úroveň konkurenčnej, potom refinancovať," radí Ovčarik.